ارسال خبر   |  صفحه اول   |  درباره ما   |  تماس   |  پیوندها  
 ستاد    موسسات وابسته    محصولات    بازتاب  
یکشنبه، 26 خرداد 1398 - 22:19   
  تازه‌ترین اخبار:  
 طرح های نمونه
 
آخرین مطالب|پربیننده ترین مطالب
  بعد از ماه رمضان چکار کنیم؟
  بهار خودسازی| ماه مبارک رمضان
  مجموعه نواهنگ های "در پناه توبه و استغفار"
  مجموعه نواهنگ های "ذکر و فکر"
  سخنرانی های ماه شعبان
  سخنرانی های ماه رجب
  دوره معرفتی-زیارتی طلاب مرکز عصر ظهور در مشهد مقدس  
  پرونده ویژه" مرد تشکیلات"
  "ویژگی های اصحاب امام"
  شرح صلوات شعبانیه
  بهار خودسازی| ماه شعبان المعظم
  بهار خودسازی| ماه رجب المرجب
  مجموعه تصویر نوشت"در مسیر بندگی"
  "ادب بندگی"
  "به وقت ماه عسل" برگزار شد
  مجموعه تلویزیونی «نفحات» تولیدشد
  مجموعه آنوس «بوی باران»تهیه و تولید شد
  فعالیت فرهنگی باید مستند به قرآن باشد
  تجربیات جالب فعالان جهادی از سیل اخیر خوزستان
  ایکنا | تولید ۱۵۰ برنامه تلویزیونی ویژه ماه مبارک رمضان
  اطلاعیه | سلسله نشست‌های "روایت ماندگار" برگزار می‌شوند
  بازدید نماینده ولی‌فقیه از طرح ضیافت امام حسن مجتبی +عکس
  پیش ثبت نام مدارس "سرای حکمت" آغاز شد
  تولیدات رمضانی شبکه رسانه ای صف در قاب رسانه ملی
  میهمانان غرفه مرکز عصرظهور در نمایشگاه قرآن و عترت
  پخش تولیدات ویژه ماه رمضان شبکه‌ «صف» از رسانه ملی
  فصل جدید «لحظه‌ها را دریاب» روانه‌ی شبکه سه شد
  بارگیری ۱۰ تن آرد جهت ارسال به مناطق سیل‌زده‌
  بارگیری ۱۰ تن آرد جهت ارسال به مناطق سیل‌زده‌
  حقیقت ماه رمضان هجرت به سمت ولایت‌ الله است
  حضور حجت الاسلام موسوی در خبرگزاری قرآنی ایکنا
  دختران اهوازی تابستان خود را در "لحظه‌های ناب ترنجی" می‌گذرانند
  فراخوان دعوت به همکاری با باشگاه ترنج منتشر شد
  حوزه نیوز|ساخت مستند «خاکریزهای خوزستان»
  حوزه نیوز|لزوم آرایش جدید نظام تولید و توزیع رسانه ای در گام دوم انقلاب
  حوزه نیوز|حوزه علمیه؛ سفیران رسانه ای و مستند ساز تربیت کند
  تسنیم| مستند «اینجا هنوز منطقه عملیاتی است» توسط شبکه رسانه‌ای صف تولید شد
  ۲۰۰۰ بسته ارزاق غذایی برای سیل‌زدگان تهیه شد
  هدایای مردم عراق برای سیل‌زدگان خوزستان ارسال شد
  فعالیت‌های گروه جهادی مرکز عصرظهور برای مقابله با سیل خوزستان
- اندازه متن: + -  کد خبر: 803صفحه نخست » بصائریکشنبه، 28 بهمن 1397 - 20:24
در جلسه اول طرح کلی اندیشه اسلامی مطرح شد؛
ارائه طرح جامع مدیریت اجتماعی، هدف اصلی نخبگان باشد
حجت‌الاسلام موسوی در نخستین جلسه از کلاس آموزشی کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی گفت: جریان سقیفه با کنار گذاشتن ولایت از راس حکومت، در واقع با این اصل که اسلام می‌تواند طرح کلی برای اداره جوامع ارائه کند، به مخالفت برخواست.
  

همزمان با آغاز چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، سلسله جلسات تدریس کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» توسط حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمنصور موسوی –مدیر مرکز فرهنگی عصرظهور- آغاز شد.

ارائه طرح جامع مدیریت اجتماعی، هدف اصلی نخبگان باشد

تربیت انسان متعالی، فتح الفتوح انقلاب اسلامی است

حجت‌الاسلام موسوی در اولین جلسه‌ی تدریس این کتاب گفت: این فتح الفتوح انقلاب اسلامی تربیت انسان متعالی است. هر جا گفتمان اسلام ناب پیاده شود، انسان‌ها تربیت خواهند شد.
این استاد حوزه علمیه با ذکر نقاط قوت انقلاب اسلامی در سال‌های اخیر تاکید کرد: انسانی که در حیطه گفتمان انقلاب اسلامی پرورش یافته، در هر رشته‌ای باشد و هر استعداد مادی که داشته باشد، در همان عرصه تغییرات و انقلابی ایجاد می‌کند. مانند انقلابی که شهید احمدی روشن در عرصه‌ی صنعت هسته‌ای ایجاد کرد.

وی با نقد مبانی تفکری تمدن غرب خاطرنشان کرد: در مقابل، نتیجه‌ی گفتمان تمدن غرب توسعه صنعتی بر مبنای اومانیسم و توجه به ابعاد حیوانی انسان است. هر چه به این تمدن نزدیک‌تر شویم، از روح اخلاق و معنویت فاصله می‌گیریم.

حجت‌الاسلام موسوی ادامه داد: هر کس که از انقلاب و آرمان‌های والای آن فهم دقیق داشته باشد، غرب را با آن‌همه پیشرفت‌های مادی‌اش آرمان‌شهر نمی‌داند. بلکه معتقد است که تمامی پیشرفت‌ها تنها در سایه انقلاب انسانی و تحول در انسان‌ها اتفاق می‌افتد.

نقطه‌ی کانونی درگیری غرب و اسلام

حجت‌الاسلام موسوی ضمن تاکید بر مبانی هستی شناسی اسلامی گفت: مهمترین معرفت اسلام نسبت به دنیا این است که جهان مادی اصالتا هیچ ارزشی ندارد. بلکه ارزش حقیقی ساختن و تربیت انسان‌ها است.

وی ادامه داد: غربی‌ها معتقدند که دین نمی‌تواند طرحی برای اداره جامعه داشته باشد. لذا تاریخ را به سه عصر تقسیم می‌کنند و عقیده دارند که در عصر سوم تنها راه اداره‌ی جوامع بشری حس و تجربه و پوزیتیویسم است.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه تمام درگیری تمدن غرب با انقلاب اسلامی در نگاه متفاوت این دو تمدن به جهان هستی خلاصه می‌شود ادامه داد: گفتمان انقلاب اسلامی، بر اساس اندیشه‌های دینی طرحی برای اداره جامعه ارائه می‌کند.

موفقیت انقلاب اسلامی در گرو ارائه طرح جامعه اداره اجتماعی است

مدیر مرکز عصرظهور با تاکید بر لزوم ارائه طرح جامع مدیریت اجتماعی بر اساس دین مبین اسلام گفت: با وجود این ظرفیت عظیم در دین مبین اسلام، در طول تاریخ همواره افرادی که بتوانند طرح اجتماعی از دین ارائه دهند بسیار کمیاب بوده‌اند. چرا که طرح‌های اجتماعی اسلام همیشه در قالب‌های ذهنی باقی مانده و هیچ‌گاه عملیاتی نشده‌اند.

حجت‌الاسلام موسوی در ادامه اظهار داشت: زمانی می‌توانیم ادعا کنیم که انقلاب اسلامی در پیشبرد اهداف خویش موفق بوده است که بتواند طرحی جامع برای اداره‌ی جوامع بشری ارائه کند.

استاد کلاس آموزشی کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی، با بیان اینکه چهل سالگی انقلاب ابتدای راه است، افزود: انقلاب اسلامی هر جا تحول انسانی بوجود آورده پیشرفت‌های چشمگیر داشته است. بدون شک باید اذعان کنیم انقلاب اسلامی از این جهت موفق بوده و به اهداف خود نائل آمده است.

روش‌شناسی اجتهادی رهبر انقلاب در کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

این کارشناس مذهبی با بررسی روایتی پیامبر اسلام تاکید کرد: نبی مکرم اسلام می‌فرمایند: «لا یَقُومُ بِدِینِ اللهِ إلا مَن حَاطَهُ مِن جَمِیعِ جَوَانِبِه» یعنی دین خداوند را به‌پا نمی‌دارد، مگر کسی که به همۀ جوانب آن احاطه داشته باشد.

وی افزود: متاسفانه در بسیاری از نظام‌های آموزشی دینی، دین بصورت کاریکاتوری و تنها از جنبه‌های محدود مورد بررسی قرار می‌گیرد. چنین رویکردی نمی‌تواند طرح جامعی از دین ارائه دهد.

حجت الاسلام موسوی در ادامه اظهار داشت: مقام معظم رهبری در کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن می‌فرمایند قرآن به عنوان سند قاطع اسلام در بیشترین موارد سهمی در روشنگری نیافته است. این بدین معنی است که دین‌شناسان برای شناخت دین کمترین استفاده را از قرآن کریم می‌برند و بیشتر از منابع عقلی و روایی استفاده می‌کنند. به همین جهت اغلب مباحث دینی به مباحث فقهی- روایی و یا کلامی – فلسفی محدود شده‌اند.

وی در بخشی از سخنان خود دو هدف را برای مطالعه‌ی کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی برشمرد و تاکید کرد: شایسته است که کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن را با این هدف مطالعه کنیم که اولا روش اجتماعی رهبر انقلاب را به خوبی بشناسیم و ثانیا با سبک تفسیری ایشان از قرآن کریم آشنا شویم.

جریان سقیفه و اسلام سکولار

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این کتاب فاخر مبانی حکومت اسلامی را پایه گذاری کرده‌اند، افزود: بر اساس دیدگاه رهبر انقلاب طرح اجتماعی اسلام، مبتنی بر حکومت اسلامی است که در راس آن ولایت قرار دارد.

وی جریان سقیفه را آغاز جریان سکولاریسم دینی دانست و گفت: جریان سقیفه با کنار گذاشتن ولایت از راس حکومت، در واقع با این اصل که اسلام می‌تواند طرح کلی برای اداره جوامع ارائه کند، به مخالفت برخواست و اسلام سکولار ارائه کرد.

حجت الاسلام موسوی در پایان تاکید کرد: به همین دلیل با کنار زدن عنوان ولایت از راس حکومت، در حکومت اسلامی آن انحراف بزرگ ایجاد شد که حکام اسلامی خود را خلیفه و ملک نامیدند.

 

 

 

 

   
  

اخبار مرتبط:

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© مرکز فرهنگی عصر ظهور 1394
info@masrezohoor.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار